top of page

Archiv proběhlých akcí 2018, 2017

Vánoční pracovní setkání elektromobilistů na VŠB-TU Ostrava-Poruba, nabíječka, Pá 7.12.2018 15-18 hodin

 

Setkání proběhlo v příjemné a uvolněné atmosféře, protože vytrvalý déšť nás "donutil" dlít v teple a suchu laboratoře, krompáče a lopaty ke slovu nepřišly. Atmosféra báječná a úžasní lidé.

Pozvánka: Tradiční vánoční setkání elektormobilistů nejen z Ostravska a okolí se uskuteční i letos v areálu univerzity u místní nabíječky Srdečně zváni jsou i noví majitelé elektrovozidel, kteří nebyli osloveni přímo emailem. Přijďte nasát atmosféru Čistě tiché budoucnosti a probrat ji s těmi, kdo už ji dlouho žijí. 

Letos bude setkání pracovní. Nejen probíranými tématy, ale uděláme si malou akci SS, sami sobě. Přiložením ruky k dílu bychom mohli přispět k napojení stožáru lampy se zásuvkami na elektriku (položit kabel do země do chráničky). A tím dalších 2 pomalých nabíjecích míst. Dále opravit stávající zelený nabíjecí stojan tak, aby jely všechny 4 zásuvky (nejen 230V 16A a 400V 32A, ale i 2x 400V 16A, případně je možno instalovat Mennekes). Nabíjecí sloupek vedle komunikace kolem FEI VŠB-TUO je taky nějaký nahnutý (mezi budovami NK a FEI). Prostě takové pracovní setkání sami sobě.

Místem setkání je roh budovy CPIT směrem k UMŠ. Vjezd do areálu (pokud nemáte zaměstnaneckou kartu) je přes platební bránu z ulice Dr.Slabihoudka u FEI. Na odjezdu Vás pustíme zdarma zaměstnaneckou kartou.

Kdo by chtěl nabíjet, tak pokud nebudeme mít rozebraný nabíjecí stojan, je k dispozici sloupek 400V 32A a 230V 16A. Jinak obyčejných zásuvek je v budově i areálu dost. Nejbližší rychlonabíjení zdarma je LIDL Ostrava-Třebovice, naproti Tesco..

Každý přijeďte, jak se Vám to bude hodit. Vítány jsou nealko nápoje pivem počínaje, dále vánoční cukroví, uzeniny a jiné laskominy. Horákovi připraví tradiční gulášek. Vody je dost, Radovan dodá čaj a kávu.

Prosím o potvrzení účasti/neúčasti do středy 5.12.2018 na email nebo SMS. Radovan Burkovič 603497106

1.ročník veletrhu e-SALON Praha 15.-18.11.2018

 

Opravdu velkolepá akce, nemající doposud v ČR obdoby. Na jednom místě bylo k vidění a vyzkoušení vše od elektrických jednokolek, přes segweye, koloběžky, kola, skútry, motorky, auta až po elektrické letadla. Famózní. Doprovodné konference na velmi dobré úrovni. Závěrečnou zprávu můžeme podepsat.

Pozvánka: Členové ASEP mají na výstaviště PVA EXPO v Praze -Letňanech vstup zdarma, odkazy pro zajištění vstupenky jim byly odeslány emailem.

Týden řemesel, techniky a technologií v Karviné aneb I malé kolo roztočí ta velká

5.- 6. 11. 2018 v Karviné, 9 – 17 h., do 14 hodin pro školy, odpoledne pro veřejnost.

Střední škola techniky a služeb Karviná pořádala 5.a 6. listopadu 2018 svůj 1.ročník akce, jejíž cílem bylo představení možností studia a zaměstnání dětem všech typů škol a jejich rodičům. Akce naplňuje myšlenku síťování a vzájemné spolupráce všech typů škol a zaměstnavatelů. ASEP zajištoval předváděcí elektromobily, elektrokáry a vozítka pro děti a studenty.Součástí byl prezentační stánek, promítaná videoprezentace a tištěné materiály k problematice elektromobility. Cílem ASEPu bylo už u dětí a studentů rozvíjet jejich postoje potřebné pro environmentálně odpovědné jednání a chování v souladu s udržitelným rozvojem. Fotogalerie

Pozvánka:

RNDr. Iva Sandri, ředitelka Střední školy techniky a služeb Karviná, pořádá 1.ročník akce, jejíž cílem je představení možností studia a zaměstnání dětem všech typů škol a jejich rodičům. Na akci se během týdne vystřídají žáci škol ZŠ, SŠ a veřejnost z Karviné a okolí. Akce naplňuje myšlenku síťování a vzájemné spolupráce všech typů škol a zaměstnavatelů. Přítomní budou studenti a jejich rodiče gymnáziia, SPŠ, SZŠ v Karviné, na domácí škole logistici, elektrikáři, strojaři, optici (4 maturitní obory). Na Týdnu řemesel v Karviné. se představí i elektromobilita. Fakulta elektro VŠB-Technické univerzity Ostrava bude přítomna se svým pracovištěm a vozidly (dle počasí zřejmě Peugeot Partner mobilní nabíjecí stanice) v úterý 6.11.2018 9-17 hodin. Za ASEP dojedeme se stánkem, promítanou prezentací a vozidlem Nissan Leaf 2.generace v pondělí i v úterý 5.+6.11.2018 9-17 hodin. S Peugeot Ion v pondělí 5.11.2018 9-17 hodin. Pořadatelská škola mj. užívá již od ledna 2018 svůj elektromobil, Nissan Leaf 1.generace.

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména z Karvinska a okolí, nechť se prosím registrují na emailu radovan.burkovic@jobcentrum.cz u koordinátora Radovana Burkoviče, člena ASEP, tel.603497106.

eRallye Mnichov-Ostrava 10.10.2018 - 11.10.2018

Fantastický závěr akce byl v Ostravě v historických budovách Trojhalí bývalého dolu a koksovny Karolina. 27 elektromobilů od historického Citroenu Saxo přes Renault Twizy, Peugeot Ion, Smarty ED, obě generace Nissanů Leaf, různé varianty VW eGolf, Hyudai Ioniq, dodávku Nissan eNV200 až po několik Tesel Model S a Model X. A jako třešnička na závěr, díky havárii jedné z Tesel po cestě, sejmuté kamionem, Opel Ampera. Plus něco pro nejmladší ročníky navíc, elektrický howerboard s představcem. Trochu oficialit a hodně času pro setkání u dobrého jídla a pití. Po celou dobu prezentace ASEP na velké obrazovce různých videí s elektromobily v hlavních rolích, zatímco u stolu s letáky tiše stál nastartovaný svítící a blikající Peugeot Ion. Část přítomných se nabíjela na místě ze zásuvek všech typů pro další cestu, ostatní zamířili ke 4 rychlonabíječkám v okolí. Vozy se silnými palubními nabíječkami, mezi něž paradoxně patří nejmenší Smarty ED, si pak vystačily s červenými pětikolíky. Za dobu akce by se nabily několikrát dokola.

Projekt, který organizovala Asociace elektromobilového průmyslu (ASEP), Ministerstvo životního prostředí, Česká podnikatelská rada pro udržitelný rozvoj ve spolupráci s jejími členy - skupinami ČEZ, Innogy, E.ON, PRE a Škoda-Energy, podpořili Moravskoslezský kraj a město Ostrava.

První ročník 1000 kilometrů dlouhé spanilé jízdy elektromobilů začal v Mnichově 10. října, trasa dál pokračovala přes Deggendorf, Písek a Prahu. Následující den elektromobily jely na jihovýchod do Brna a odpoledne dorazily do Ostravy, kde byla akce slavnostně ukončena. Závěr E-Rallye v metropoli Moravskoslezského kraje nebyl vybrán náhodně. Kraj i město jsou považovány za lídry v rozvoji moderních technologií a čisté mobility. Akce měla posílit tuto prestiž moderního regionu v rámci Evropy.

„Podpora alternativních způsobů dopravy je pro náš kraj klíčová. Propagováním a využíváním vozidel na alternativní pohon můžeme významně přispět ke zlepšení kvality ovzduší v celém kraji, a tím i životních podmínek občanů. Elektromobily, vozidla na zemní plyn a v budoucnu i na vodík produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem, jsou také méně hlučná. O našem úsilí o ekologizaci dopravy v regionu svědčí mimo jiné i to, že soutěžíme nové veřejné dopravce na základě nových kritérií, zahrnující požadavek ekologického provozu a využití moderních technologií,“ řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Dodal, že v současnosti Moravskoslezský kraj mimo jiné řeší i obnovu vozového parku krajského úřadu a svých příspěvkových organizací za nízkoemisní vozidla, podporuje budování plnicích a dobíjecích stanic. „V rámci příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje jezdí po silnicích 8 elektromobilů, 31 automobilů na CNG pohon a 1 hybridní vozidlo. Přičemž jen krajský úřad má k dispozici 14 aut na CNG pohon a 2 elektromobily. Zaměstnanci jsou tak při plnění pracovních povinností šetrnější k životnímu prostředí,“ dodal hejtman Ivo Vondrák.

„Ostrava kompletně vsadila na ekologickou dopravu,“ řekl primátor města Ostravy Tomáš Macura. Městská hromadná doprava bude do konce roku 2020 používat výhradně autobusy na ekologický pohon a zcela vyřadí vozy s dieselovými motory. Město však vybavuje ekologickými automobily i městskou policii a vozy na CNG nebo elektroautomobily používají také městské obvody. Minulý týden městská policie dostala dalších šest vozů s pohonem na stlačený plyn.

„Tím jsme splnili letošní plán, kterým bylo předání 21 vozidel na ekologický pohon pro město, obvody a městské strážníky z projektu Ostravou na alternativní pohon. Aktuálně máme k dispozici již 48 nových vozidel s alternativním pohonem, z toho 8 elektromobilů a 40 vozidel s pohonem CNG. V případě městské policie je naším cílem, aby všechny její služební automobily byly jen na CNG nebo se jednalo o elektromobily a od splnění tohoto cíle nás dělí jen měsíce,“ dodal primátor Tomáš Macura.

„Řízení elektromobilu je nejen ekologické, ale i hodně zábavné. Když využívám na pracovní cestu elektromobil, můj řidič si odpočine, protože řídím zásadně jen já sám,“ usmál se hejtman Ivo Vondrák. „To je pravda, řízení elektromobilu je opravdu zábavné. Výhledově zvažuji, že si pořídím elektromobil,“ připojil se primátor Tomáš Macura.

Fotogalerie Město Mnichov, Petr Medvěd, Radovan Burkovič a Jiří Zerzoň

Pozvánka:

Cílem eRallye je během 1000 km dlouhé cesty ukázat, že dnešní elektromobily Vás mohou vozit levně, tiše, spolehlivě a bez emisí díky dostatečně husté síti veřejných nabíjecích stanic. Během jízdy poskytují sponzoři bezplatné nabíjení. Nesoutěžíme. Vyhraje každý.

eRUDA 2018, 5.-7.10.2018, Německo

 

Neskutečných 4.500 návštěvníků, 280 zkušebních jízd a 259 účastníků akce s elektrickými vozidly se sešlo v Německu na eRUDA 2018. Za Českou republiku a Asociaci elektromobilového průmyslu startoval jako řidič Nissanu Leaf 2.generace člen Výboru ASEP Milan Rajchl, navigátorem byl jeho syn Adam, student ostravského gymnázia PORG. Komplexní zprávu najdete na webu pořadatale (v němčině), stejně jako bohatou fotogalerii . Z té jsme vybrali několik zajímavých fotografií a zveřejnili je zde..

A jaké to bylo očima přímého účastníka? Šestý ročník evropské elektrotour ,, eRUDA" starovl v německém Mnichově, Weilheim, u jezera Ammersee. Tento rok jsem vzal jako spolujezdce syna Adama a na 800 kilometrů dlouhou cestu jsme se vydali ráno z Ostravy. V Ostravě bylo jen +6°C. Nutné topení a cesta po dálnici nás limitovala k dojezdu na rychlonabíječku v Brně. Oproti minulému roku jezdím v novém Nissanu Leaf 2 generace se 40 kWh baterkou, takže dojet do Brna nebyl problém. Než jsme posnídali, bylo auto nabito k dojezdu na další plánovanou zastávku  v Písku.

Po cestě jsme si udělali kulturní přestávku v Telči. Zámek, náměstí i park stojí za shlédnutí. V Písku jsme si udělali nákup mlsání  a auto se mezitím  nabilo na cestu k další nabíjecí zastávce. Ta byla až v  Pasově u prodejce Nissanů, kde každý rok nabíjím. Než jsme projeli šumavský přechod Strážný, dali jsme si ve Volarech oběd. Minulý rok jsem jel v Nissanu se slabší baterkou 24 kWh a musel jsem nabíjet ve Freyungu. Letos jsme to nepotřebovali. Z Pasova zbývalo do cíle asi 260 kilometrů, ale jede se přes Mnichov.

Navigace mi nabídla bezplatné nabíjení u ALDI, kousek před Mnichovem, tak jsem tam asi 40 kilometrů  pro jistotu dobral. K penzionu jsme přijeli před devátou večer, pojedli a šli spát. Ranní start je jen 8 kilomertů daleko. I přesto, že jsme po cestě tam jeli po dálnici rychlostí okolo 110 km/h a 4x  nabíjeli z rychlonabíječky, nezaznamenal jsem přehřátí baterie a ani zpomalené dobíjení, jak někteří ,,znalci" údajně podle svých zkušeností uvádějí. V Bavorsku bylo venku asi +20°C, možná by to zahřívání baterie vypadalo jinak, kdyby bylo třeba +30°C.

Páteční program byl plánovaný jako kulturní. Start byl z Weilheimu a moje kategorie - dojezd přes 100 km - jela na výlet ke klášteru Weiskirche a potom na zámek Neuschwanstein. Je to nejnavštěvovanější zámek v Německu. Počasí bylo dost slunečné, tak jsme se z dolního parkoviště nechali vyvézt nahoru na hrad autobusem. Na ekologickou jízdu v kočáře taženým koňmi byla totiž veliká fronta, i když jezdilo osm spřežení pořád dokola. Dolů k autu jsme šli asi hodinu pěšky a večer jsem na penzionu ihned usnul.

V sobotu byl start v osm ráno a jelo se na vysokohorskou vyhlídku u rakouského horského městečka Sölden. Rakousku patří Sölden mezi nejoblíbenější lyžařské resorty a točil se tady i 24 díl bondovky SPECTRE. Etapa do tyrolských Alp měla 170 kilometrů, jeli jsme okolo Innsbruku, mezi zasněženými kopci, ale pořád nahoru. I když mám dojezd 300 kilometrů, 11 kilometrů před cílem, ve výšce 1400 m.n.m. jsem zastavil, protože nám zbývalo asi na 30 kilometrů dojezdu. Cíl s vyhlídkou  byl sice kousek nad městem, ale ještě by jsme museli překonat  výškový rozdíl 900 metrů.

Zastavil jsem kolem jedoucího kolegu ze Švýcarska s Teslou a ten mi ve své navigaci ukázal, kolik  energie budu ještě na posledních 11 kilometrů do strmého kopce potřebovat. Potřeboval bych na 50 kilometrů dojezdu. Raději jsme otočili a ve městě dobili do plna. Cesta zpět měřila 200 kilometrů a vedla přes historcké městečko Lansberg, kde bylo celodenní setkání elektroaut s menším dojezdem. Cestovní  plán radil, jestli to do Landsbergu  nestihneme do 18 hodin, tak ať jedeme přímo do cíle. My jsme se zdrželi u oběda a prohlídkou města a tak jsme jeli zpět přímo do Weilheimu. Večer proběhlo plánované setkání všech účastníků v městečku Pahl. Veliký sál v bavorské pivnici Alte Post poskytoval živou hudbu a pivo zdarma. Popovídal jsem se známými účastníky z minulých ročníků a protože jsme shodou okolností měli penzion kousek od pivnice, nepokračovali jsme až do rána, ale odešli se synem Adamem spát.

V neděli ráno bylo domluvené focení a z elektromobilů jsme tentokrát poskládali obrazec zásuvky. Minule to byl nápis eRUDA. Na oběd jsme jeli do lázeňského městečka Bad Tolz a potom na letiště. Tady byly ukázky lehkých elektroletadel a vrtulníků. Odpoledne jsme se přesunuli k radnici do Gautingu, kde bylo setkání s veřejností, se sponzory a partnery akce. Slavnostní ukončení bylo v 16 hodin.

Shrnutí? Akce se opět vydařila, tentokrát byl hlavní sponzor WEBASTO, zaregistrovalo se předem 270 EV. Za 3 dny se zůčastnilo 259 EV, celkem se ujelo elektromobily 196 tisíc kilometrů, zúčastnilo se 4 500 návštěvníků, 53 vystavovatelů, provedlo se 280 zkušebních jízd. Třídenní  akce eRUDA  se zůčastnili elektromobilisté z Holandska, Francie, Rakouska a Švýcarska. Bohužel za Českou republiku jen já s Adamem. Najeli jsme s Nissanem 2.100 km a jen 1 x jsme nabíjeli na placeném nabíjení. Tam byla paušální platba 4 eura a použil jsem holandskou platební kartu Newmotion. V Evropě jsem nabíjel jen na rychlonabíječkách a zdarma. Hlavně u prodejců Nissan, u nákupních center ALDI a Kaufland. Navigace v autě mi nabízela spousty míst k nabíjení, stačilo si vybrat  ty ,, zajímavé" .Těším se na další ročník Milan  Další fotky najdete na mém webu.

Pozvánka:

ASEP a příznivci elektromobility se svými elektrovozidly podporují svou přítomností rovněž akce kolegů elektromobilistů v zahraničí. Již po šesté, od 5. do 7. října 2018, se v Ammersee uskuteční eRUDA,největší eMobility akce v Německu. Každý se může zaregistrovat se svým elektroautem, elektromotocyklem nebo elektrokolem. Shromaždiště je letos na výstavišti ve Weilheimu. Za ASEP se i letos zúčastní člen Výboru Milan Rajchl, poprvé se svým novým Nissanem Leaf 40 kWh baterie. Loni jel ještě se svým starým modelem s 24 kWh baterií, letos by tedy mohl dosáhnout ještě lepších výsledků.

Noc vědců 5.10.2018 17-22 h. areál kampusu VŠB-Technické univerzity Ostrava

 

Výborné postřehy od návštěvníků završily pětihodinový maraton dlouho připravované akce - Noci vědců. Měla za úkol ukázat veřejnosti fascinující svět vědy a techniky, dobré nápady, vylepšení a vývoj, prezentaci práci škol a univerzit.
Cílová skupina byla velmi široká, rodiče nebo prarodiče s dětmi, středoškoláci a mladí lidé, jednotlivci i skupiny dospělých a seniorů. Návštěvníci se zajímali o všechno, co si mohou vyzkoušet a osahat, menší návštěvnost obecně měly přednášky.
Pracovišti Vysoké školy báňské-Technické univerzity v Ostravě-Porubě prošlo více než 6.500 návštěvníků, z toho 1.028 navštívilo pavilon Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT), kde v laboratoři - a zejména na ploše a parkovišti před ním mohli sledovat společnou prezentaci Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) a Asociace elektromobilového průmyslu (www.ASEP.cz), nazvanou Historická laboratoř: Elektromobilita v toku času. 
Nedorazil sice elektrokočár DORA z roku 1906 pro technickou potíž, ale vystaven byl elektromobil Škoda/Tatra Beta, elektrické Kaipany, Peugeot Partner a Citroen Saxo z přelomu století, první (a jeden ze dvou v celé ČR) elektrický sporťák Tesla Roadster z roku 2008, dorazil německý Stromos, celá plejáda trojčat mitsubishi iMiev / Citroen C Zero / Peugeot Ion, oblíbený miloučký Renault Twizy a nechyběli zástupci Nissanů Leaf. Zajímavostí byla čínská malá elektrická dodávka a malé městské Yogomo jako připomínka toho, co se děje v největší elektromobilní zemi.
Ti všichni pilně vozili návštěvníky. Mnozí soukromí majitelé neváhali nechat lidi zkusit i řídit. Všemu nakonec učinila přítrž nejnovější Tesla Model X, sedmimístné SUV, která předváděla na rovince podél budovy CPIT raketové zrychlení elektromobilu za absolutního ticha. Dlouhá fronta dětí a dospělých stála poctivě až do pozdních nočních hodin hodin, poslední se svezli až po dvaadvacáté.
Podobná řada se tvořila, tentokráte z dětí a týnejdžrů, u elektrické káry smontované z howerboardu a představce s kolečkem a sedátkem. Její sláva pohasla teprve po 3,5 hodinách nepřetržitého ježdění mezi kužely, kdy byla elektrická baterie vybitá.
Tím zbyl čas i na prohlídku videosmyčky o elektromobilitě nebo návštěvu přednášky o historii elektromobility v chodbě CPIT.
Fotky z Noci vědců z CPIT jsou od Tomáše Slámy. Více jsme se věnovali lidem, než fotili :-).

Pozvánka:

ASEP a příznivci elektromobility podporují přítomností svou a svých elektrovozidel ekologické přístupy k životu, jehož je čistá doprava nedílnou součástí Stejně jako loni a předloni se zúčastní i celostátní akce Noc vědců. Letos s tématem "Historická laboratoř: Elektromobilita v toku času". Komentované ukázky proběhnou na parkovišti a okruhu v areálu VŠB-TUO, budova CPIT, u nabíjecí stanice VŠB-TUO.

Víte, že prvním automobilem byl elektromobil? Jak se vozy na elektrický pohon vyvíjely v průběhu století? Čeká nás "čistě tichá budoucnost"? Seznamte se s elektro-kočárem z počátku 20.století, Škodou/Tatra Beta electric a dalšími, až po sportovní Tesla Roadster z r. 2008. Potěžkejte si různé typy baterek od olověných po lithiové a co víc, projeďte se s námi tiše a bez zplodin!

Na tradiční akci si mohou účastníci z řad veřejnosti mj. vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem a na elektrokole. Včetně poradenství. Pořádají Fakulta elektrotechniky VŠB-TUO a Asociace elektromobilového průmyslu - ASEP.

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména z Ostravska a okolí, nechť se prosím registrují na emailu radovan.burkovic@jobcentrum.cz u koordinátora Radovana Burkoviče, člena ASEP, tel.603497106.

5. ročník celostátní konference s doprovodnou výstavou SMART CITY EXPO a Výstavou vozidel na alternativní pohon Praha, Mariánské náměstí, 25.9.2018 od 13 h

Multimodalitu a heslo "Kombinuj a jeď" naplnili zástupci ASEP na konferenci více než dostatečně. Pro úvodní cestu Ostrava-Praha využili elektromobil, zaparkovaný na parkovišti P+R u vlakového nádraží Svinov, elektrický vlak Supercity Pendolino a nakonec elektrické schody, metro plus pěší chůzi na pražský magistrát. Zpáteční cesta byla díky výpadku provozu metra o trochu zábavnější a dobrodružnější. Pracovníkem Dopravního podniku hlavního města Prahy doporučený autobus ani tramvaj směr Florenc nedokázaly chytit odjezd zpátečního vlaku. Nastoupila tedy aplikace v chytrém mobilním telefonu Liftago a - bohužel spalovací - taxi doručilo 4 minuty před odjezdem vlaku cestující k podchodům na nástupiště hlavního nádraží. Kombinovaná cesta tak mohla v opačném gardu pokračovat.

Vystoupení jednotlivých přednášejících i diskuse k některým příspěvkům byly velmi dobré. Ostatně shrnuje je jak závěrečná zpráva z konference, tak jsou k dispozici záznamy přednášek v pdf ke stažení.

Pozvánka:

Velký jednací sál Zastupitelstva hl. m. Prahy na Mariánské nám. 2 v Praze 1 bude dějištěm celostátní konference s doprovodnou výstavou SMART CITY EXPO u příležitosti zakončení Evropského týdne mobility. Organizátor TOP EXPO CZ tak pokračuje v seriálu akcí CHYTRÁ a ČISTÁ MOBILITA PRAHY a MĚST ČR. Tématem ročníku 2018 je MULTIMODALITA a heslem ročníku je „KOMBINUJ A JEĎ!“  V prvním bloku vystoupí za ASEP Ing. Radovan Burkovič s příspěvkem Elektromobilita v MHD jako ekosystém.

Zájemci se mohou hlásit na webu organizátora.

Jablečná slavnost Hostětín u Zlína 23.9.2018 11-17 h.

Podmračená obloha, vítr ani občasná sprška nemohly pokazit náladu návštěvníkům Jablečných slavností v Hostětíně na Zlínsku. Bohaté ukázky ekologické obce s centrální kořenovou čistírnou, úsporného domu izolovaného slámou a vytápěného rekuperovaným vzduchem centra Veronica, obrovské ekozahrady, moštárny a desítek stánků nabízejících lokální produkty a potraviny, doplnily letos ukázky elektromobility. Na stánku s bežící videoprezentací byl po celý den "nastartovaný" elektrický Peugeot Ion k prohlídce útrob i podvozku vozu s motorovou částí a bateriemi. Druhý Peugeot Ion - a skládací elektrokolo Agogs SilverGo - pak neúnavně vozily návštěvníky na předváděcích jízdách. Prakticky všichni viděli elektromobil poprvé na vlastní oči a svezení v něm bylo pro ně zážitkem tak silným, že žádali opakování jízdy. Malou fotogalerii z jablečné slavnosti najdete zde.

Pozvánka:

ASEP a příznivci elektromobility podporují přítomností svou a svých elektrovozidel ekologické přístupy k životu, jehož je čistá doprava nedílnou součástí Na tradiční akci v Ekocentru Veronica si mohou účastníci vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem a na elektrokole. Včetně poradenství. 

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména ze Zlínska a okolí, nechť se prosím registrují na emailu radovan.burkovic@jobcentrum.cz u koordinátora Radovana Burkoviče, člena ASEP, tel.603497106.

Ekorallye Opava - Den čisté dopravy 22.9.2018 Hotel Belaria, Hradec n.M.

Krásné počasí a pomalu přicházející podzim dokáží v podhůří Jeseníků divy. Hotel Belaria na pozadí Červeného zámku, vypínajícího se na kopci nad ním, přivítal účastníky páteční konference. Za ASEP vystoupil Ing. Radovan Burkovič s přednáškou "Elektromobilita – téma pro venkovské oblasti", kde shrnul dosavadní zkušenosti a možnosti nasazení elektrovovzidel a budování nabíjecích bodů v obcích a malých městech. přednáška se díky otázkám z publika a bohaté diskusi protáhlo na více než dvojnásobnou dobu.

V rámci sobotní Ekorallye se do kategorie cyklista a elektrocyklista přihlásilo 30 účastníků. Posádky zaplnily celé Horní náměstí v Opavě - fotogalerie.

Posádek čistých automobilů bylo 9 s nejrůznějšími typy vozů. Od Peugeot ION až po nejnovější Teslu Model X. Absolutním vítězem Eko-rallye se stal Tomáš Drastich na voze Nissan Leaf s 25 body. Tesla Model X, řízená Pavlem Krajčírem, se umístila na celkově 3.- 5. místě. "Domácí" Peugeot ION MAS Opavsko, nazývaný zaměstnanci familiérně Jonáš, s pilotem Jiřím Kristem, obsadil 10. pozici.

Speciální cenu si odnesla čistě ženská posádka elektrotaxi z Klimkovic v Nissanu Leaf pod vedením Dáji Bláhové. Mezi cyklisty byli nejlepší Rosťa Kolich a Gábi Leskovjanová. Zvláštní cenu za kolektivní výkon si odneslo třicetičlenné česko-slovenské družstvo Žubrienky složené z elektrocyklistů a cyklistů. 

A konečně pro speciální cenu za nejsympatičtější palivo si dojel na svém hybridním voze Opel Ampera Jan Semotam, který využil pohonu na ethanol (auta, ne řidiče :-)).

Cílová rovinka Eko-rallye se nacházela v příjemném prostředí hotelu Belaria Resort v Hradci nad Moravicí, kde mohli návštěvníci získat informace o elektromobilitě, vyzkoušet si vystavené modely a využít pestré nabídky doprovodného programu. Návštěvníci Dne čisté dopravy si měli možnost zapůjčit elektromotorky firmy Kuberg z Mankovic od nejmenších dětských po dospělácké, vybrat si z široké nabídky elektrokol firmy Cyklonovák z Velkých Hoštic a nechyběly ani živé ekologické dopravní prostředky – koně ze stáje pana Gřeška. Favoritem mezi atrakcemi - nejen pro děti - byla půjčovna sportovních vozítek Fičíme.cz z Opavy. Expozici doprovodil také Dopravní podnik Opava autobusem na CNG. Technické služby Opava dodaly na ukázku dva pouliční elektro vysavače, stroje určené k úklidu města.

Specialitou letošního ročníku byla cena za nejzajímavější ekologické vozidlo, kterou vyhrál majitel půjčovny retrokol a dvoukol Coolárna. Jeho dřevěné vozítko drezínového typu bylo nejekologičtější, protože když se omrzí, může ještě posloužit jako palivo do kamen pro zahřátí nebo uvaření dobrot..

Celá zpráva a malá fotogalerie zde.

Pozvánka:

ASEP a příznivci elektromobility se pravidelně účastní Dnů čisté mobility pořádaných Místní akční skupinou Opavsko (MAS). Zahrnují slavnostní start z některého významného místa Opavska, průjezd spanilé jízdy nebo regionální orientační elektromobilní soutěž. Končí závěrečnou přehlídkou a setkáním pro veřejnost s programem. Akce je otevřená všem elektromobilistům, koloběžkami počínaje. Veřejnosti si může vyzkoušet svezení v nich, samozřejmostí je poradenství. V odkazu je ohlédnutí za "uplakaným", ale příjemným, ročníkem 2017.

Slovo pořadatele MAS Opavsko: Srdečně zveme členy ASEP a ostatní elektromobilisty na Den čisté dopravy 2018. Koná se 22.září 2018 a je pořádaný Místní akční skupinou Opavsko z. s. (MAS). Den čisté dopravy bude zahájen v 10,00 hodin v Opavě na Horním náměstí startem 2. ročníku Ekorallye (prezence závodníků je 9,00-9,45 h). Cílem ekorallye je projet co nejvíce památek Vítkovska a Opavska, udělat selfie sebe, elektroauta a případné posádky před památkou a dorazit do 14,00 hodin k hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí.

Vyhlášené jsou kategorie: pěší, běžci, cyklisté, elektrocyklisté, elektromotorky, elektroauta, a kategorie volná.

Nově vyhlašujeme SOUTĚŽ O NEJZAJÍMAVĚJŠÍ EKOLOGICKÝ DOPRAVNÍ PROSTŘEDEK, do které se můžete přihlásit od 14,00 hodiny. Ceny v soutěži budou poukázky od regionálních producentů Opavského Slezska, např. poukázka do vyhlášeného řeznictví.

Od 14,00 hodin do 18,00 bude před hotelem Belaria vyhlašování vítězů Ekorallye, prohlídka všech eko-dopravních prostředků, ale také pracovních elektro-tříkolek, možnost ochutnat dobroty vegetariánské kuchyně Lotos, projet se na retrokole nebo dvojkole nebo vyzkoušet boty Vivobarefoot. Pro děti bude připraveno oblíbené sportovní nářadí a jezdítka opavské sportovní půjčovny Fičíme.cz. a tvorba bylinkových panenek. Tentokrát jsme pozvali i hradeckou výtvarnici paní Hanu Víchovou s pracovní dílnou malování na hedvábí. Nebo tvůrkyni úžasných látkových panenek paní Ivanu Oršovou. K poslechu bude hrát retrokapela Apendixi.

Předcházet akci bude páteční elektromobilní seminář 21.9.2018, pro kolegy ze Slovenska a další MAS Moravskoslezského kraje s tímto programem:

13:10 - 13:45    Radovan Burkovič  Elektromobilita – téma pro venkovské oblasti

13:45 – 14:15    Petr Macejka  Plánování udržitelné dopravy ve veřejném prostoru

14:15 – 15:00    Kateřina Hnátová Evropský týden mobility Opava

15:00 – 15:30    Petr Chroust  Osvětové kampaně MA21 a zapojení veřejnosti do regionálního rozvoje

 15:45 – 16:45   MA21- představení metody, praktická ukázka, příprava a realizace veřejného fóra k tématu udržitelné mobility, Národní síť zdravých měst

16:45 – 17:00    Jirka Krist Socitaxi aneb elektromobilita pro potřebné.

Pro předem nahlášené zájemce bude k dispozici občerstvení, zázemí hotelu, je také možné vyjednat prohlídku zámku, případně zamluvit pobyt ve wellnescentru hotelu. 

Zájemci o účast z řad elektromobilistů nechť se prosím registrují na emailu milan.rajchl@volny.cz u Milana Rajchla, člena Výboru ASEP, tel. 722 931 372.

Den čisté mobility 20.9.2018 České Budějovice, magistrát a náplavka

Akce za nádherného počasí proběhla jistě ke spokojenosti přítomných. Jak dopolední seminář na radnici, tak celodenní šou na náplavce. Pan primátor byl nadšen z Tesly Model S a prohlédl si i další elektromobily.

Elektromobilisty příliš nepotěšilo, že na náplavce stála spalovací auta doslova kam oko dohlédlo. Přivezla atrakce. To nebyla nijak čistá mobilita, právě naopak. Co však elektromobilisty potěšilo byla informace, související se změnami v českobudějovické MHD, Nasazení elektrobusů v centrální části města, Dokonce jako dopravy od parkovišť typu Park + Ride z okraje města do jeho centra. 

O akci informovala i místní televizní zpravodajství.

Pozvánka na současně probíhající seminář a venkovní akci:

 

Organizátor Energy Centre České Budějovice, z.s. ve spolupráci s Klimabündnis OÖ a Evropským regionem Dunaj Vltava pořádá ve  čtvrtek 20.09.2018 od 9:30 do 12:00 hod. v zasedací místnosti zastupitelstva, nám. Přemysla Otakara II. 1/1, Magistrátu města České Budějovice PŘESHRANIČNÍ SEMINÁŘ A PREZENTACE ke Dni čisté mobility. Cílová skupina jsou zástupci měst a obcí Jihočeského kraje, studenti a další zájemci. PROGRAM: 
9:30 – 9:35 hod.  Úvod, uvítání Mgr. Ivana Hlinková, Energy Centre České Budějovice 
9:35 – 9:55 hod.  Čistá mobilita a město České Budějovice, Ing. František Konečný, Ph.D., náměstek primátora pro dopravu, územní rozvoj a architekturu, statutární město Č. Budějovice 
9:55 – 10:25 hod.  Elektromobilita v ČR, Ing. Jaromír Marušinec Ph.D., MBA, VUT Brno, předseda ASEP
10:25 – 10:50 hod.  Mobilcard Krenglbach - carsharing a taxi na zavolanou v obcích, Norbert Rainer, Mobilcard/Klimabündnis 
10:50 – 11:15 hod.  Projekt „FahrRad Beratung OÖ“ – Podpora každodenní cyklistiky v obcích, Robert Stögner, Klimabündnis a Christian Hummer, Úřad hornorakouské vlády 
11:15 – 11:40 hod.  Auta a robotické řízení, Martin Hausenblas, MBA 
11:40 – 12:00 hod.  Praktická realizace projektů z oblasti e-mobility BSc. Johannes Traxler, Energiebezirk Freistadt  
12:00 hod.    Zodpovězení dotazů a závěr semináře 
PŘED BUDOVOU MAGISTRÁTU: UKÁZKA ELEKTROMOBILU TESLA A ZKUŠEBNÍ JÍZDY. 
Vstup na seminář je bezplatný, konsekutivní tlumočení zajištěno. Projekt je hrazen z Fondu malých projektů z projektu „Čistá mobilita pro Horní Rakousko a JČK - 
přeshraniční spolupráce“, KPF-01-053. 
 

V NÁVAZNOSTI NA SEMINÁŘ SE NA ČESKOBUDĚJOVICKÉ NÁPLAVCE KONÁ 3. ROČNÍK CELODENNÍ AKCE DEN ČISTÉ MOBILITY, NA KTEROU VÁS TAKÉ SRDEČNĚ ZVEME:

Již třetím rokem se setkáme na českobudějovické náplavce, kde bude připraven celodenní program zaměřený na čistou mobilitu a vše, co s ní souvisí. Akce se koná v rámci Evropského týdne mobility a proběhne pod záštitou primátora statutárního města České Budějovice. Od 9 do 13 hodin se budeme těšit zejména na školní kolektivy, pro které zde bude připraveno dopravní hřiště Besipu, stanoviště Českého Červeného kříže, testy, kvízy a soutěže týkající se bezpečnosti silničního provozu a zásad první pomoci, informace o bikesharingu a carsharingu, ekologický program s Elektrowinem a různé pohybové aktivity na stanovištích Radambuku, ve stanu klauna Huga a Mateřského centra Máj a Energy Centre České Budějovice.  Až do 18 hodin si budou moci všichni zájemci vyzkoušet jízdu na elektrokolech a elektrokoloběžkách, nechat se svézt v elektromobilu, prohlédnout si expozici vozů na elektřinu a CNG a moderní dobíjecí stanici společnosti Innovametall.
Od 14:30 do 16 hodin proběhne prezentace parkouru a autogramiáda Taryho, následovat bude blesková soutěž o let balónem, který za příznivého počasí s vítězem soutěže přímo z náplavky vzlétne v cca 17:30 hodin.
Po celou dobu zde bude skákací hrad a hry pro nejmenší. To vše zdarma. Projekt je hrazen z Fondu malých projektů z projektu „Čistá mobilita pro Horní Rakousko a JČK - přeshraniční spolupráce", KPF-01-053 a přeshraničním partnerem projektu je Klimabündnis OÖ.  

Přijďte všichni, těšíme se na vás!

Den bez aut 17.9.2018 Uherský Brod, Masarykovo náměstí, 8-15,30 h.

 

Krásný slunečný den a historické náměstí plné dětí školou a školkou povinných, odpoledne pak rodin s dětmi a dospělých. To byl pondělní Den bez aut 17.9.2018 v Uherském Brodě. Zájem o stánek ASEP byl jak soutěžní - děti plnily na stanovištích různé úkoly, u nás jsme se jich ptali, co dávají do auta, aby jezdilo, a pak jim ukazovali auto na baterky - tak odborný. Hodně lidí se přišlo zeptat, jak to s tou elektromobilitou vlastně je. Většinou absolvovali i svezení některým z přítomných elektromobilů a odnesli si informační brožurku. 

Hitem byl samozřejmě historický kočár bez koní, elektromobil DORA z roku 1906. Krásně kontrastně stál za ním - a také vozil zájemce - elektrobus Solaris 12. Na nafukovacích kolech a s moderním elektro výzbrojí mu to šlo po dlažebních kostkách daleko tišeji, než historickým loukoťovým kolům s gumovou obručí a elektro výzbrojí na řetízcích..Dospělí se leckdy nechali pobízet, děti braly nabídku svezení útokem. Oba menší přítomné elektromobily, japonský Mitsubishi iMiev i jeho evropský klon Peugeot Ion, vyjezdily během dopoledně celých 16 kWh své baterie. Prostě se nezastavily.

Přesunuly se tak na oběd ke statické ukázce - nabíjejícím se elektrovozidlům Nissanu Leaf 40 kWh a Oplu Ampera. První dovezl materiál a sloužil jako skladiště, druhý byl jen na ukázku. Během odpoledne je krátce doplnil i Fiat 500e, krásné dizajnové dílko z Itálie. Město Uherský Brod pak zaparkovalo a nabíjelo svůj elektro skútr Akumoto 600. Používají celkem 3 kusy. Na cestu domů si pak ve volných chvílích nabíjela i starší verze Nissanu Leaf, 24 kWh baterie. Mezitím vozil zájemce další nový Nissan Leaf a Hyundai Ioniq. 

Málokdo z návštěvníků akce asi tušil, že po prvních automobilech na parní pohon se až do roku 1927 vyráběla auta jezdící na elektřinu, teprve poté ve velkém nastoupily benzinové motory. Nyní, v jedenadvacátém století, se opět vracíme k elektromobilům. V daný okamžik tak na náměstí v Uherském Brodě byl doposud rekordní počet elektromobilů, sedm. Spolu s elektrobusem ČSAD Uherské Hradiště, elektrokočárem a elektroskútrem to bylo 10 elektromotorových vozidel. Z dalších elektro-prostředků byly k vidění elektrokola i elektrolehokola od firmy AZUB. Článek o akci vydalo město Uherský Brod, včetně fotogalerie Markéty Švehlíkové, jedna menší je i zde.

Pozvánka:

ASEP a příznivci elektromobility podporují přítomností svou a svých elektrovozidel akce, zaměřené na čistší ovzduší a lepší život. Protože elektromobily nevypouštění jedy, nehlučí a nevibrují, zúčastňují se i Dne bez aut, který je právě na tyto negativní stránky spalovacích vozidel zaměřen. Letos budou prezentovat čistá vozidla školou povinným dětem i široké veřejnosti a vozit zájemce spolu s poradenstvím o elektromobilitě na Masarykově náměstí v Uherském Brodě. Překvapením bude jistě v případě příznivého počasí svezení v otevřeném historickém elektromobilu z roku 1906, kočáru bez koní značky DORA.  

Prozatím se můžete podívat na rozmístění a skladbu aktivit loňského ročníku 2017 A také fotogalerii, ještě bez elektromobilů.

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména z Brněnska a okolí, nechť se prosím registrují na emailu radovan.burkovic@jobcentrum.cz u koordinátora Radovana Burkoviče, člena ASEP, tel.603497106.

ZAHRADNÍ  SLAVNOST - vše pro přírodu, ekologii a zdraví Bruntál 15.9.2018 10-17

Krásné počasí přivítalo návštěvníky Zahradní slavnosti opravdu v zahradě, konkrétně firmy Květinky u Zdenky. Elektrovozidla samozřejmě jezdila po přilehlých ulicích a vozila zájemce. Výběr měli opravdu pestrý a jezdilo se o stošest. Návštěvníci mohli porovnávat generace. 

Buď se svézt novým silným Nissanem Leaf s baterií 40 kWh, nebo starší generací s 24 kWh baterií. Stejně tak dorazil Peugeot Ion, zástupce elektrických trojčat Mitsubishi iMiev / Peugeot Ion /  Citroen C Zero. A v protikladu k němu stál Peugeot 106 electric z přelomu století, kdy se v Evropě mnoho automobilek o elektromobilitu pokoušelo. 

Absolutním hitem byla samozřejmě luxusní sedmimístná Tesla Model X s výklopnými zadními dveřmi, tou se chtěl svézt každý. Co hodinu pak její majitel předváděl šou - Tesla Dancing. Auto hrálo, do rytmu blikalo světly i blinkry, hýbalo dveřmi i zrcátky, prostě zážitek.

U stánku ASEP pak dostali návštěvníci kromě "čtení na doma" i informace od přítomných a mohli shlédnout nejen prezentaci, ale i několik videí.

Děti ocenily elektrickou káru, ovládanou jednoduše dvěma pákami po stranách. Nezastavila se, jezdila až do vybití baterií.

Pozvánka:

ASEP je spolupořadatelem akce, konané  v sobotu 15. září od 10 do 17 hodin v Bruntále, pod názvem ,, ZAHRADNÍ  SLAVNOST....vše pro přírodu, ekologii a zdraví ". Tématicky je akce zaměřena např. na ekologickou dopravu nebo aquaponii. Aquaponie je ekologický a současně ekonomický system produkce potravin. Účast přislíbilo téměř 40 firem, zabývajícími se ekologií a ekologickými  produkty. Místo konání - Bruntál, v zahradách firmy Květinky u Zdenky na ulici J.E.Purkyně 6. Organizátorka akce  Ester Stonavská  IČO 69582408. Telefon 608732199. 

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména z Jeseníků a okolí, nechť se prosím registrují na emailu emailu milan.rajchl@volny.cz u Milana Rajchla, člena Výboru ASEP, tel. 722 931 372.

Zažít Ostravu jinak 2018 - Poruba, náměstí U Oblouku sobota 15.září 2018 14-19 h. 

Ve srovnání s loňským rokem byla akce daleko více obsazená a s větším zájmem veřejnosti. Musíme pochválit Makovici, zvládla svou organizační premiéru na jedničku s hvězdičkou.

Přítomné elektromobily soukromých majitelů z Ostravska - Peugeoty Ion, Citroen C Zero, Stromos, Yogomo, Renault Twizy, Peugeot Partner electric a Smart ED se prakticky nezastavily. Miloučký Renault Twizy působil doslova jako magnet na děti, na svezení v něm stály způsobně dlouhou řadu. Většinu návštěvníků překvapily výkony, zrychlení, pohodlí a tichost elektrovozidel. Předváděcí trasa zahrnovala i kruhový objezd, kde obdivovali jak - díky nízkému těžišti tvořenému bateriemi - elektromobil perfektně sedí v zatáčkách. Děti si rychlé průjezdy oblouků užívaly jako kolotoče a dožadovaly se dalších koleček.

Statickou výjimkou byly ukázky nabíjení z obyčejné zásuvky a jeden z Peugeotů Ion sloužil jako reklamní poutač a pojízdná elektrárna - napájel prezentační displej ve stánku, kde elektromobilisté poskytovali zdarma poradenství a seznamovali návštěvníky se svými zkušenostmi z provozu a života s elektrickými auty. Včetně mnoha letáků a brožurek. Počasí akci přálo a krátký deštík byl spíše májový. Rádi se zúčastníme i příští rok. Pár foteček je zde a další na FB stránce pořadatele Makovice.

Pozvánka:

Stejně jako v loňském roce se i letos elektromobilisté rádi zúčastní původních Sousedských slavností, dnes nazývaných Zažít Ostravu jinak. To radnice uzavře nějakou část města a různé spolky, sdružení, sportovní oddíly, místní prodejci i běžní občané obsadí prostor s prezentací svých aktivit, služeb, výrobků či zážitků. Jedním z takových míst je i Oblouk, brána do původně nově postavené hornické Ostravy-Poruby, dnes památkové chráněné ucelené oblasti staveb socialistického realismu. Členové ASEP a příznivci elektromobility zde budou čistě charitativně prezentovat elektromobilitu, vozit zájemce ve svých elektrovozech, nabídnout městu Čistě tichou budoucnost.

Zájemci o účast z řad elektromobilistů, zejména z Ostravy, nechť se prosím registrují na emailu radovan.burkovic@jobcentrum.cz u koordinátora Radovana Burkoviče, člena ASEP, tel.603497106.

ÚSPORY ENERGIE A UHLÍKOVÁ STOPA PODNIKU 29.8.2018 Brno 9-16 h.

 

Jednotlivé příspěvky, jejichž znění najdete na webu pořadatele v dolní části stránky, účastníkům ozřejmily možnosti systematického hospodaření s energií a úspory u podniků i jednotlivců. Představily současný stav využívání alternativních zdrojů energie, upozornily na možnosti financování úsporných opatření z prostředků MPO, MŽP, SFŽP a nastínily potenciál udržitelné mobility. 

Pozvánka:

CI2, o. p. s., ve spolupráci s odbornými partnery, Vás zve na tematický seminář určený pro podnikatelské subjekty v prostorách  Otevřené zahrady (Údolní 33, Brno-střed), Konferenční sál. Cílem je aktivně šířit informace a vzdělávat subjekty a jednotlivce v oblasti úspor ve spotřebě energií, a zároveň informovat o souvisejícím tématu ochraně klimatu a uhlíkové stopě. Udržitelnou mobilitu přednáší  Ing. Jaromír Marušinec Ph.D. MBA, předseda Asociace elektromobilového průmyslu. Účast na semináři je bezplatná, avšak kapacita semináře je omezená. Registrace probíhá do 23. srpna 2018, prostřednictvím online formuláře.

Jedu s dobou 28.8.2018 Ostrava areál bezpečné jízdy LIBROS v 8 a ve 14 h.

 

Akce proběhla v podobném duchu jako 21.4.2018 za hojné účasti seniorů. Podporující členové ASEP se jim věnovali a odměnou - kromě uznání pořadatelů i účastníků a možnosti vyzkoušet doprovodné aktivity na vlastní kůži - jim byl mimo jiné výborný celodenní raut.

Členové ASEP podporují přítomností svou a svých elektrovozidel vzdělávací program Jedu s dobou, kde si mohou účastníci vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem. Samozřejmostí je poradenství. Další informace viz první termín akce 21.4.2018 zde níže.

ÚSPORY ENERGIE A UHLÍKOVÁ STOPA ÚŘADU 28.8.2018 Olomouc 9-15 h.

 

Jednotlivé příspěvky, jejichž znění najdete na webu pořadatele v dolní části stránky, účastníkům ozřejmily možnosti systematického hospodaření s energií a úspory v rámci úřadu. Představily současný stav využívání alternativních zdrojů energie, upozornily na možnosti financování úsporných opatření z prostředků MPO, MŽP, SFŽP a nastínily potenciál udržitelné mobility. Jinou optiku účastníkům prezentoval příspěvek zástupce České Televize„Komunikace změny klimatu v médiích“, který poukázal na sílu, ale zejména velmi důležitou citlivost při nakládání s informacemi o změně klimatu.Zároveň ukázal první střihy chystaného pořadu. Třešničkou na dortu bylo výborné lehké občerstvení a raut v průběhu akce, připravené kuchaní Krajského úřadu.

 

Pozvánka:

CI2, o. p. s., ve spolupráci s odbornými partnery, Vás zve na tematický seminář určený pro zástupce veřejné správy z měst, městských částí, obcí a regionův prostorách Krajského úřadu Olomouckého kraje, Kongresový sál 2. NP, Jeremenkova 40a, Olomouc. Cílem je aktivně šířit informace a vzdělávat subjekty a jednotlivce v oblasti úspor ve spotřebě energií, a zároveň informovat o souvisejícím tématu ochraně klimatu a uhlíkové stopě. Udržitelnou mobilitu přednáší  Ing. Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu a vítěz soutěže Obnovitelné desetiletí. Účast na semináři je bezplatná, avšak kapacita semináře je omezená. Registrace probíhá do 23. srpna 2018, prostřednictvím online formuláře.

Spuštění elektrického vyhlídkového katamaránu, půjčovna elektrolodí, elektrokol a závody Dračích lodí, Slezská Harta, Leskovec nad Moravicí 25.+26.8.2018

 

Počasí dlouho slibovalo hezkou akci, avšak nakonec na většinu území kraje dolehly nejen mraky, ale i prudké ochlazení a vytrvalé deště. Mnoho původně ohlášených účastníků nakonec příjezd vzdalo, třeba motocykly Kuberg. Nebylo se čemu divit, přijíždějící se prodíraly provazy deště v Ostravě i Opavě, teprve za Slavkovem se vyjasnilo. Paradoxně - až na pár kapek - pak bylo na Slezské Hartě buď polojasno nebo slunečno po celý den. Hezky se proto prezentovaly elektromobily na parkovišti u místního Infocentra, kterých se nakonec sešlo 19. Včetně exotického plugin hybrydu Toyota Prius PHEV, Jeho majitel prezentoval čistě elektrický dojezd 70 km. Hodně návštěvníků využilo možnosti diskuse s majiteli elektromobilů, i svezení v nich. Pozornost budily zejména Tesly Model S a X, z nichž druhé pravidelně prezentovala oblíbený Tesla dancing.

Na stejném místě byla k dispozici a vyzkoušení návštěvníkům horská elektrokola značky Haibike velkého ostravského prodejce elektrických kol všech značek Topkolo  Jejich výkony překvapovaly a zejména ladné šplhání do svažitých břehů přehrady vzbuzovalo úžas diváků akce Dračí lodě. Zajímavostí byla návštěva parkoviště s elektromobily RC modeláři, kteří se pochlubili zmenšeninami zejména off roadových aut, poháněných samozřejmě také elektromotory.

Kdo potřeboval nabít elektromobil, tomu posloužila rozvodná deska, instalovaná firmou Luky system Lubomíra Kaštovského pro akci za místním Kulturním domem.

Zklamáním ovšem bylo ohlášené spuštění elektrického vyhlídkového katamaránu pro 45 osob. Nekonalo se, loď odpočívala v sousední vesnici bez výstroje. Termín se dodavateli nepodařilo stihnout. Nevadí, máme tak důvod navštívit oblast s elektromobily ještě jednou. Účastníci z řad členů i sympatizantů ASEP měli vjezd a parkování do areálu zdarma a dostali i stravenku na oběd či večeři.

 

Pozvánka:

Poslední víkend srpna 2018 bude velkým dnem pro malou obec Leskovec nad Moravicí. Obec, kde si již nyní můžete zapůjčit elektrické lodě  a čistě a tiše se kochat krásami Slezské Harty. Nabíjení mají přímo na přístavním molu.

Také si můžete v místním Infocentru, na břehu zálivu přehrady, půjčit elektrokola. Pokud by Vám hornatý terén Jeseníků činil těžkosti, pomoc elektromotoru šlapání usnadní.

Po oba dva dny budou na hladině přehrady o tomto víkendu závodit Dračí lodě. Akce republikového významu, předpokládá se návštěva 5.000 osob. Kapacity chat a kempů, včetně Leskovce, jsou již většinou vyprodány.

Prozatím ve výrobě, ale vše finišuje, je vyhlídkový elektrický katamarán pro 45 osob, který doplní nynější okružní plavby lodi Santa Maria, rovněž na alternativní, plynový pohon. Slavnostní spuštění na vodu je naplánováno také na tento víkend. Katamarán bude uzpůsoben i pro imobilní osoby, dolní paluba pak bude mít vyhrazen prostor i pro kočárky a bicykly. 

Aby návštěvníci mohli vyzkoušet i čistou a tichou pozemní dopravu, bude na hlídaném parkovišti naproti bistra nedaleko infocentra stánek ASEP. Přítomní elektromobilisté budou nabízet svezení zdarma, poradenství a prohlídky elektromobilů. Zároveň zde budou mít elektromobilisté se svými rodinami při této příležitosti malý sraz, parkování a nabíjení bude pro ně od obce zdarma.

Registrace elektromobilistů s vozidly prosím na emailu milan.rajchl@volny.cz

1.sraz elektromobilů na Valašsku 4.8.2018 10-15 h.

 

Akce byla famózní. Roční praktické zkušenosti s prvním elektromobilem prezentovala i radnice Valmezu, a to Hyundai Ioniq. Lidé si vyzkoušeli například Teslu Model S i X, Nissan Leaf, Peugeot ion, Volkswagen e-Golf či Fiat 500, k vidění byl i náklaďáček VXT, Tazzari Zero, motocykly Guewer, Renault Twizy, dodávka Nissan eNV200 a BMW i3 mohli dokonce řídit. Stejně jako elektrokola Kelleys. Stánek ASEP připravil potřebné informace o elektromobilech a poradenství zdarma. Promítaná prezentace o elektromobilitě a různé propagační materiály byly k dispozici všem. Každou půlhodinu běžel Tesla Dancing dvou Tesel X  nebo Tesla Dancing jedné Tesly Model X. Na Facebooku Valmezu jsou oficiální fotografie z akce. Natočen byl televizní šot. A nejen ten oficiální, točili i účastníci, třeba video od Petra Syrovátky Účastníci z řad členů i sympatizantů ASEP obdrželi propagační předměty města, stravenku na oběd a volné vstupy do zámku a na koupaliště.

Pozvánka:

Zajímají Vás elektromobily a vše co s nimi souvisí? Chcete vědět, jaké zkušenosti s nimi v praktickém provozu mají jejich majitelé? Víte kde a jak nabíjet ve Valašské Meziříčí a dalších městech? Přijďte v sobotu 4. srpna od 10 do 15 hodin na náměstí do Valašského Meziříčí. Bude se tam konat 1. sraz elektromobilů na Valašsku. Můžete pohovořit s majiteli vozů a dalšími experty na elektromobilitu o vozidlech, která představují budoucnost dopravy šetrné k životnímu prostředí. Po celou dobu konání akce budou probíhat také zkušební jízdy. Akci pořádá město Valašské Meziříčí pod záštitou starosty města Roberta Stržínka ve spolupráci s Asociací elektromobilového průmyslu.

K vidění, a převážně i k svezení, budou minimálně elektrovozy těchto značek: Smart ED, Peugeot iOn, Peugeot 106 electric, Stromos, Kaipan, Fiat 500e, nákladní VXT eCHOICE, Nissan Leaf 24kWh, Nissan Leaf 30 kWh, Nissan Leaf 40 kWh, Nissan eNV 200 dodávka, VW eGolf, BMW i3, Hundai Ionig, Tesla Model S různé varianty a Tesla Model X.
Registrovaní účastníci (registrace již byla ukončena), kteří se na akci budou aktivně podílet prezentací a vožením veřejnosti, mají zajištěno stání na hlavním Náměstí uprostřed, obědy, vstupy do muzea, zámku a na koupaliště zdarma. Pomalé nabíjení na místě. Ostatní elektromobilisté mají zajištěna stání po obvodu náměstí. Respektujte prosím pokyny městské policie, po 12.hodině (zavření obchodů) bude na náměstí zakázán vjezd spalovacím vozidlům. Návštěva je vhodná pro celé rodiny s dětmi, kromě zmíněných atrakcí lze navštívit třeba na výjezdu na Vsetín minizoo s muzeem dopravních prostředků místního nadšence pana Bystroně, včetně elektrické tramvaje.
Ve Valašském Meziříčí jsou minimálně 4 nabíjecí místa. Pomalé nabíjení 2x Mennekes ČEZ, placené, přístupový čip nutný, u průchodu na Náměstí na parkovišti městského úřadu, 2 vyhrazená stání, ulice Soudní 1221. Rychlonabíječka Inchanet, CHAdeMO 44kW a CCS 44kW, placená přes evmapa.cz, Palackého 456/26 před firmou ROBE lighting. Rychlonabíječky ČEZ, 2 stojany, zdarma, CHAdeMO, CSS, Mennekes Typ 2, na ulici Masarykova 791, okraj sídliště. Město protínají 2 hlavní tahy ve směru sever jih a východ západ. Rychlonabíjení v uzlovém bodě, o které se město snažilo přes 2 roky, tak přináší možnost cestování nejen po Valašsku, ale i směrem na sousední Slovensko. Nejbližší rychlonabíjecí místa jsou v ČR Ostrava, Frýdek-Místek, Zlín a Olomouc, na Slovensku hned za hranicemi Mestečko u Púchova.Pomalé nabíjení pak skoro ve městech a obcích v okolí Valašského Meziříčí, pozadu nezůstávají ani hotely a rekreační chaty. Ovšem po předchozí domluvě nebo na požádání lze nabíjet prakticky u každé restaurace. Region, který dnes brázdí nejen cyklisté na elektrokolech, má k elektromobilitě dobře našlápnuto.

Palak_1_SRAZ_ELEKTROMOBILU_na_Vallassku_

Otevření 1.fotovoltaického přístřešku pro nabíjení elektromobilů 19. 7.2018 od 15.hod Karviná

 

Článek o proběhlé akci na hybrid.cz. Účastníky z řad členů i sympatizantů ASEP čekalo na místě bohat občerstvení a raut.

Fotogalerie na Rajčeti

Reportáž o akci v České televizi (dorazili až na úplný závěr, kdy už se účastníci rozjeli domů)

Pozvánka:

Vážení přátelé, kolegové příznivci elektromobility, dovolte mi abych Vás tímto pozval na otevření prvního fotovoltaického přístřešku pro nabíjení elektromobilů tzv. Carportu u sídla společnosti CDS. Usedněte na své elektrické oře a přijeďte si nejen popovídat, ale třeba
vidět něco nového. Potvrďte prosím účast. Hezký den přeji, Z. Wilczek, jednatel SMARTEVCDS.

Jedu s dobou 18.7.2018 Ostrava areál bezpečné jízdy LIBROS v 8 a ve 14 h.

 

Akce proběhla v podobném duchu jako 21.4.2018 za hojné účasti seniorů a obsazení plné kapacity. Podporující členové ASEP se jim věnovali a odměnou - kromě uznání pořadatelů i účastníků a možnosti vyzkoušet doprovodné aktivity na vlastní kůži - jim byl mimo jiné celodenní raut.

Členové ASEP podporují přítomností svou a svých elektrovozidel vzdělávací program Jedu s dobou, kde si mohou účastníci vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem. Samozřejmostí je poradenství. Další informace viz první termín akce 21.4.2018 zde níže.

Jedu s dobou 1.6.2018 Ostrava areál bezpečné jízdy LIBROS v 8 a ve 14 h.

Akce proběhla v podobném duchu jako 21.4.2018 za hojné účasti seniorů a obsazení plné kapacity. Podporující členové ASEP se jim věnovali a odměnou - kromě uznání pořadatelů i účastníků a možnosti vyzkoušet doprovodné aktivity na vlastní kůži - jim byl mimo jiné celodenní raut.

Členové ASEP podporují přítomností svou a svých elektrovozidel vzdělávací program Jedu s dobou, kde si mohou účastníci vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem. Samozřejmostí je poradenství. Další informace viz první termín akce 21.4.2018 zde níže.

eJantarová cesta 2018 26.-27.5.2018 hrad Bouzov

 

Video z proběhlé akce 26.-27.5.2018 - nakonec se sjelo na 40 vozů různého stáří a značek a více jak 82 účastníků z Čech, Slovenska, ale i Německa, považujících Elektromobilismus za životní styl.....

Fotogalerie na Rajčeti

REPORTÁŽ: elektromobilní setkání eJantarová cesta 2018 na hybrid.cz

 

Pozvánka:

Dvoudenní elektrotour, 26. - 27. května Ostrava, Loštice, Bouzov. Bližší informace na odkazu k akci. Manuál pro účastníky zde.

Akci pořádá Milan Rajchl, 722 931 372, milan.rajchl@volny.cz .

Pozvánka na eJantarovou cestu 2018

Videoupoutávka na eJantarovou cestu 2018

3. setkání elektromobilistů Olomouc, Horní náměstí, 13. května 2018 od 9 h.

 

Pozvánka:

Dopoledne cca od 11 hodin bude prohlídka Olomoucíe s průvodcem. Odpoledne návštěva zámku v Náměšti na Hané.

Kdo se chce zúčastnit, tak ať mi napíše jméno, e-auto a kontakt na sebe, na e-luky@email.czLubomír Kaštovský

Odkazy na minulé ročníky (v diskusi jsou i postřehy, fotky a videa):

2017 http://www.hybrid.cz/pozvanka-setkani-elektromobilu-v-olomouci

2016 http://www.hybrid.cz/pozvanka-setkani-elektromobilu-v-olomouci-15102016

Jedu s dobou 21.4.2018 Ostrava areál bezpečné jízdy LIBROS v 8 a ve 14 h.

 

Reportáž ze sobotní akce zde na hybrid.cz

 

Pozvánka:

Členové ASEP podporují přítomností svou a svých elektrovozidel vzdělávací program Jedu s dobou, kde si mohou účastníci vyzkoušet svezení i jízdu elektromobilem. Samozřejmostí je poradenství. Program je určen široké aktivní motoristické veřejnosti seniorského věku – přesněji 65 a více let a to nejen pro ty, kteří hledají pocit jistoty za volantem, ale i pro seniory s celoživotními řidičskými zkušenostmi. Finanční podporu projekt získal z fondu zábrany škod a díky tomu je pro účastníky zcela zdarma.

Teorie je zaměřena na změny v legislativě a bezpečnou jízdu. V praktické části mohou řidiči poznat svůj vůz s novými technologiemi, které pomáhají řidiči v oblasti prevence vzniku dopravní nehody a je především zaměřena na správné zásady krizového brzdění na různém povrchu vozovky, zvládnutí smyku a manévrování. To vše doplněno o praktickou ukázku první pomoci. Výše uvedený program je celkem 6 hodinový včetně přestávek a je možné ho absolvovat v 8 centrech bezpečné jízdy po celé ČR a to s vlastním vozidlem.

EKO Auto 8.-10.3.2018 Ostrava

 

Pár foto z akce na Rajčeti

Pozvánka:

Výstaviště Černá louka v Ostravě, výstavy EKO Auto 2018 a Úsporná domácnost 2018 pod záštitou ASEP. V hale budeme vystavovat 9 elektromobilů vyráběných mezi lety 1906 až 2015. Před hlavním vchodem najdete stánky ASEP. S deseti  kamarády budeme tři dny vozit ve svém volném čase a svými elektromobily různých značek návštěvníky výstavy po okolí výstaviště. Výstava a možnost se svézt a mnohdy i sami řídit elektromobil bude pro mnoho návštěvníků velikým zážitkem. 

Valná hromada ASEP bude v pátek 23.3.2018 od 12:30h do 15h v sále haly P

Program:

  1. Zpráva výboru

  2. Dokončení transformace na spolek, nové stanovy

  3. Volba nových členů výboru

  4. Prezentace členů ASEP, síťování poptávek a nabídek v oboru.

Brněnská výstava elektromobilů AMPER MOTION 20-23.3.2018

 Stánek ASEP je v pavilonu P

Venkovní výstava je přesunuta do appendixu pavilonu F

Konference Perspektivy e-mobility úterý 20.3. 9:30 v sále P1

Dne 21.9.2017 proběhne na  SLUNEČNÍM NÁMĚSTÍ V Pražských Stodůlkách unikátní soutěž elektromobilů.

TICHÁ CESTA

Program:

prezentace elektromobilů a nabíjecích stanic

řešení soutěžních úkolů​

soutěž pro školáky
občerstvení

hudba.

bottom of page